Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Σπύρος Γιαννιώτης στο Ρίο

0

Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε μία εκπληκτική εμφάνιση στα 10 χλμ. ανοιχτής θάλασσας και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στην τελευταία κούρσα της καριέρας του.

Μετά από εξέταση του φώτο φίνις και ενώ έδιναν τον Γιαννιώτη πρώτο, οι κριτές έδωσαν τελικά το χρυσό μετάλλιο στον Ολλανδό Φέρι Βέερτμαν και στον Έλληνα πρωταθλητή το ασημένιο. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Γάλλος Μαρκ-Αντουάν Ολιβιέ.

Τι συνέβη με τον τερματισμό – θρίλερ του Ολυμπιονίκη Σπύρου Γιαννιώτη
Ο Σπύρος Γιαννιώτης ξεκίνησε συντηρητικά την κούρσα και στα πρώτα 2,5 χιλιόμετρα ήταν 23ος με περίπου ένα λεπτό διαφορά από τον προπορευόμενο αθλητή από την Αυστραλία, Jarrod Poort.

Στη στροφή των 5 χιλιομέτρων ο Έλληνας αθλητής ήταν 22ος με 1:28.06 λεπτά διαφορά από τον Poort που παρέμενε στην κορυφή της κούρσας.

Στο τελευταίο κομμάτι της κούρσας ο Σπύρος Γιαννιώτης έκανε μία τρομερή αντεπίθεση, πέρασε στην πρώτη θέση, για να τερματίσει τελικά μαζί με τον Ολλανδό Φέρι Βέερτμαν και να χαρίσει στην Ελλάδα το τέταρτό της μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Ρίο.