Απίστευτη νίκη Ολυμπιακού στην Πόλη!

0

Ο Ολυμπιακός με επική ανατροπή και καλάθι του Πρίντεζη στο τέλος νίκησε το μεγαθήριο της ΤΣΣΚΑ με 62-61. Οι ερυθρόλευκοι έχαναν με 53-34 στο 28ο λεπτό και κατάφεραν να κάνουν το θαύμα. Σε λίγο εικόνες από το θρίαμβο του Ολυμπιακού στην Πόλη.

Σας άρεσε το άρθρο; Κοινοποιήστε το
  • ΦΩΤΟ NEWSPORTS.Απίστευτο! Ο Ολυμπιακός με επική ανατροπή και καλάθι του Πρίντεζη στο τέλος νίκησε το μεγαθήριο της ΤΣΣΚΑ με 62-61. Οι ερυθρόλευκοι έχαναν με 53-34 στο 28ο λεπτό και κατάφεραν να κάνουν το θαύμα. Σε λίγο εικόνες από το θρίαμβο του Ολυμπιακού στην Πόλη.

Ένα κουβάρι όλοι οι παίκτες του Ολυμπιακού μετά τη λήξη του δραματικού τελικού. Ουδείς το πίστευε. Μόνο οι πιτσιρικάδες του Ίβκοβιτς. Απίστευτος Παπανικολάου, πρωταγωνιστές στην ανατροπή Σλούκας και Μάντζαρης. Καθοριστικός όμως ο Πρίντεζης που πέτυχε και το νικητήριο καλάθι 7 δέκατα πριν το τέλος.

Δεν έχει ξαναγίνει τέτοια επιστροφή. Από το -19 ο Ολυμπιακός νίκησε την ΤΣΣΚΑ και πήρε το δεύτερο Ευρωπαϊκό τρόπαιο της ιστορίας του.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΥΡΏΠΗΣ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

61-62 Ο Πρίντεζης.

Έχασε την πρώτη και τη δεύτερη.

Φάουλ στον Σισκάουσκας. 9,6 για το τέλος.

Τάιμ άουτ ο Καζλάουσκας.

61-60 Με δύο βολές του Παπανικολάου.

Στα 10 δεύτερα φάουλ στον Παπανικολάου.

61-58 Με μία βολη του Τεόντοσιτς.

Στα 19 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Τεόντοσιτς έχει δικαίωμα για δύο βολές.

Επίθεση ο Ολυμπιακός τη χάνει ο Πρίντεζης. 35 δευτερόλεπτα για το τέλος

60-58 Ο Πρίντεζης. 65 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

60-56 Με μία βολή του Παπανικολάου. Πήρε επιθετικό ριμπάουντ μετά το άστοχο τρίποντο του Σπανούλη.

60-55 Με μία βολή του Κιριλένκο.

Έχει δικαίωμα για δύο βολές ο Κιριλένκο από φάουλ του Μάντζαρη.

Ελεύθερο χαμένο τρίποντο του Μάντζαρη.

2.37 πριν το τέλος επίθεση για τον Ολυμπιακό.

59-55 Τρίποντο του Παπανικολάου.

59-52 Καλάθι του Κιριλένκο.

3.30 πριν το τέλος λάθος του Χάινς

57-52 Με δύο βολές του Κρίστιτς. Έχει κάνει βήματα ο Σέρβος πριν το φάουλ.

55-52 Καλάθι του Πρίντεζη έχει και βολή. Έχασε τη βολή.

55-50 Με δύο βολές του Πρίντεζη. 4.30 πριν το τέλος.

55-48 Καλάθι μετά από πέντε λεπτά ο Σισκάουσκας.

Ένα άστοχο σουτ του Σλούκα και ένα λάθος στην επόμενη επίθεση του Μάντζαρη.

Δεν γίνονται αυτά. Ο Ολυμπιακός ήταν στο καναβάτσο σε όλο το ματς και τώρα βρίσκεται στο -5 και έχει τη μπάλα. Τάιμ άουτ ο Καζλάουσκας. 4,5 λεπτά χωρίς καλάθι η ΤΣΣΚΑ.

53-48 Τρίποντο του Κέσελ.

53-45 Λέι απ του Πρίντεζη. 11-0 το σερί.

53-43 Τρίποντο του Σλούκα. 9-0 σερί ο Ολυμπιακός.

ΛΗΞΗ ΤΡΙΤΟΥ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ. Η ΤΣΣΚΑ ανέβασε τη διαφορά στους 19 πόντους και ο Ίβκοβιτς έριξε στη μάχη μαζί τους Μάντζαρη, Σλούκα. Η διαφορά έπεσε στους 13 αλλά οι Ρώσοι είναι το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση της νίκης.

53-40 Τρίποντο του Μάντζαρη στη λήξη του δεκαλέπτου.

2 χαμένες βολές του Μάντζαρη.

53-37 Αιφνιδιασμός του Πρίντεζη.

53-35 Μία βολή του Σλούκα.

53-34 Αιφνιδιασμός με τον Σβεντ. 12-4 επι μέρους σκορ για την ΤΣΣΚΑ.

51-34 Καλάθι από τον Γκόρντον.

49-34 Ωραίο καλάθι του Σισκάουσκας.

Τρίτο φάουλ του Ντόρσεϊ.

47-34 Με δύο βολές του Σπανούλη. Τρίτο φάουλ του Καούν.

47-32 Με μία βολή του Άντιτς. 3 παίκτες έχουν σκοράρει από τον Ολυπιακό.

47-31 Τρίποντο του Κιριλένκο.

44-31 Με μία βολή του Σπανούλη. Τρίτο φάουλ ο Κρίστιτς. Στους 13 ο αρχηγός του Ολυμπιακού.

44-30 Τρίποντο του Χριάπα.

41-30 Τρίποντο στον αιφνιδιασμό ο Σπανούλης.

41-27 Με δύο βολές του Άντιτς.

41-25 Τρίποντο του Τεόντοσιτς. 4/5 τρίποντα ο Σέρβος.

38-25 Τρίποντο του Παπανικολάου. 12 πόντους ο νεαρός φόργουορντ.

38-22 Δεύτερο καλάθι του Κρίστιτς στο τρίτο δεκάλεπτο.

36-22 Με τον Άντιτς.

36-20 Με τον Κρίστιτς.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Ο Ολυμπιακός έχει τεράστια προβλήματα στην επίθεση και με 20 πόντους σε ένα ημίχρονο δεν μπορεί να ελπίζει απέναντι στην οποιαδήποτε ομάδα. Η ΤΣΣΚΑ χωρίς να φορτσάρει, με τον Τεόντοσιτς να σκοράρει 3 συνεχόμενα τρίποντα έχει σημαντική διαφορά ως τώρα.

Ολυμπιακός: 5/14 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 4/8 βολές, 12 (7-5) ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 13 λάθη, 2 ασίστ.
ΤΣΣΚΑ: 9/15 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 7/11 βολές, 18 (14-4) ριμπάουντ, 8 κλεψίματα, 10 λάθη, 6 ασίστ.

Στη λήξη του χρόνου ο Σβεντ σκόραρε αλλά σωστά οι διαιτητές δεν μέτρησαν το καλάθι.

Ο Βαγγέλης Μαρινάκης στο πλευρό του μπασκετικού Ολυμπιακού, ΦΩΤΟ NEWSPORTS.

34-20
1/3 βολές του Λαβρίνοβιτς.

33-20 Με μία βολή του Σπανούλη. Ο Σισκάουσκας έφτασε τα 3 φάουλ.

27-17 Τρίποντο του Παπανικολάου.

27-14 Καλάθι ο Λαβρίνοβιτς από ασίστ του Τεόντοσιτς.

25-14 Με μία βολή του Σπανούλη.

Έχασε δύο βολές ο Παπαδόπουλος.

25-13
Τρελό τρίποντο του Τεόντοσιτς από τα 8 μέτρα.

22-13 Τρίποντο ο Τεόντοσιτς.

19-13 Κάρφωμα του Παπανικολάου από ασίστ του Σπανούλη.

19-11 Τρίποντο του Τεόντοσιτς.

16-11 Λέι απ στον αιφνιδιασμό ο Σπανούλης. 1/7 τρίποντα και 12 λάθη ο Ολυμπιακός.

16-9 Λέι απ του Κρίστιτς.

14-9 Με δύο βολές του Παπανικολάου. Είχε να σκοράρει ο Ολυμπιακός από το 7ο λεπτό του πρώτου δεκαλέπτου.

14-7 Κάρφωμα του Καούν από ασίστ του Σισκάουσκας.

12-7 Με φόλοου του Κιριλένκο. Πάνω από 5 λεπτά έχει να σκοράρει ο Ολυμπιακός.

Τρίτο φάουλ ο Χάινς.

Ο Ολυμπιακός συνεχίζει να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο.

Δύο γρήγορα φάουλ του Σβεντ στο δεύτερο δεκάλεπτο.

ΛΗΞΗ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ. Ο Ολυμπιακός έχει τεράστιο πρόβλημα στην επίθεση του, αλλά μέχρι τώρα η μαχητικότητα του στην άμυνα δεν επιτρέπει στους Ρώσους να ξεφύγουν στο σκορ. Οι 17 συνολικά πόντοι σε ένα δεκάλεπτο είναι πολύ λίγοι. 7 λάθη οι ερυθρόλευκοι και 6 οι Ρώσοι.

10-7
Με μία βολή του Σβεντ.

Τάιμ άουτ από τον Ίβκοβιτς.
Ο Σβεντ έχει δικαίωμα για δύο βολές και ο Ολυμπιακός 7 δεύτερα για επίθεση. 2 φάουλ και ο Χάινς

9-7
Με μία βολή του Κρίστιτς. Ο Ολυμπιακός είναι εγκλωβισμένος στην επίθεση του αφού δεν μπορεί να πλησιάσει στη ρακέτα.

8-7 Με δύο βολές του Κρίστιτς. 2 φάουλ ο Ντόρσεϊ.

6-7 Ωραίο καλάθι του Παπανικολάου.

6-5 Με δύο βολές του Κιριλένκο. Ο Ολυμπιακός έφτασε τα 5 ομαδικά φάουλ. 2 ατομικά ο Κέσελ.

4-5 Τζαμπ σουτ του Τεόντοσιτς.

Τάιμ άουτ από τον Κασλάουσκας. Νευρικό ξεκίνημα με 4 λάθη να έχει η ΤΣΣΚΑ και 3 ο Ολυμπιακός.

2-5 Τρίποντο ο Βασίλης Σπανούλης.

Εκπληκτικές άμυνες και στις δύο ρακέτες.

Διαδοχικές άστοχες επιθέσεις.

2-2 Απάντηση από τον Σισκάουσκας που τον μαρκάρει ο Σπανούλης.

0-2 Με δύσκολο καλάθι του Άντιτς.

Τζάμπολ στο μεγάλο τελικό. Η κατοχή στον Ολυμπιακό.

Σπανούλης, Μάντζαρης, Κέσελ, Παπανικολάου και Ντόρσεϊ η πεντάδα του Ολυμπιακού.

Τεόντοσιτς, Σισκάουσκας, Χριάπα, Κιριλένκο και Κρίστιτς η πεντάδα της ΤΣΣΚΑ.

ΦΩΤΟ NEWSIT.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Γιόνας Καζλάουσκας):
Τεόντοσιτς, Λαβρίνοβιτς, Σισκάουσκας, Μεχία, Κρστιτς, Κιριλένκο, Βορόνοφ, Βορόντσεβιτς, Σβεντ, Κάουν, Χριάπα, Γκόρντον.

Ολυμπιακός (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Χάινς, Άντιτς, Σπανούλης, Ντόρσεϊ, Κέσελ, Παπαδόπουλος, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης, Παπανικολάου, Μάντζαρης, Σλούκας, Λο

ΦΩΤΟ NEWSIT
ΦΩΤΟ NEWSIT

O Έισι Λο κόντρα σε όλες τις προβλέψεις βρίσκεται στη δωδεκάδα των ερυθρόλευκων.

H TΣΣΚΑ Μόσχας χτίστηκε φέτος για να πάρει την Ευρωλίγκα και ήρθε η ώρα να αποδείξει ότι μπορεί. Οι Ρώσοι έχουν 6 κύπελλα ως τώρα και αναζητούν το 7ο κόντρα στον Ολυμπιακό ο οποίος ξεπέρασε όλες τις προσδοκίες.

Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς δημιούργησε μία νεανική ομάδα που αγώνα με τον αγώνα γινόταν καλύτερη. Έφτασε πλέον μία ανάσα από την κορυφή και έχοντας το ρόλο του αουτσάιντερ θα προσπαθήσει να κάνει μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στην ιστορία του θεσμού.

Νωρίτερα πριν την έναρξη του μικρού τελικού υπήρξαν σοβαρά επεισόδια εκτός του Σινάμ Ερντέν, μεταξύ οπαδών του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού.

Πηγή: Newsit.gr