26/04/2024

Η Βάσω Βουγιούκα πήρε το ασημένιο μετάλλιο στη σπάθη στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ξιφασκίας

0

Σας άρεσε το άρθρο; Κοινοποιήστε το

Η Βάσω Βουγιούκα κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στη σπάθη, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ξιφασκίας που διεξήχθηκε στο Ζάγκρεμπ.

Το καλύτερο δώρο για τα γενέθλιά της (την Πέμπτη κλείνει τα 27 της χρόνια) έκανε στον εαυτό της η Βάσω Βουγιούκα η οποία τη Δευτέρα κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ξιφασκίας του Ζάγκρεμπ.
Η πρωταθλήτριά μας ηττήθηκε στον τελικό της σπάθης από την Ουκρανίδα Όλγα Καρλάν με 15-7 μένοντας στη δεύτερη θέση κάνοντας όμως μια μεγάλη πορεία.Στον γύρο των «64» η Βάσω Βουγιούκα επικράτησε άνετα της Ντόρα Βάργκα από την Ουγγαρία, ενώ στη συνέχεια πέρασε χωρίς αγώνα στις «16». Εκεί απέκλεισε πιο δύσκολα τη Γαλλίδα Σαρλότ Λεμπάχ με 15-13, ενώ στα προημιτελικά νίκησε 15-11 την Ισπανίδα Αρασέλι Ναβάρο, μπαίνοντας στην τετράδα.

Στον ημιτελικό ήταν η σειρά της Ιταλίδας Ιρένε Βέκι να λυγίσει από την σπάθη της ελληνίδας πρωταθλήτριας (15-11) που μπήκε πανηγυρικά στον τελικό όπου όμως έχασε το χρυσό.

Στο ξίφος ασκήσεως ανδρών ο Νίκος Κοντοχριστόπουλος έφτασε μέχρι τους «16» όπου αποκλείστηκε από τον (μετέπειτα χάλκινο πρωταθλητή Ευρώπης) Βρετανό Τζέιμς Άντριου Ντέιβις με 15-10. Ο Έλληνας πρωταθλητής νωρίτερα είχε αποκλείσει τον Δανό Φίλιπ Γιόργκεσεν με 15-8 και τον Γερμανό Σεμπάστιαν Μπάχμαν με 14-12 και κατετάγη 14ος. Όσο για τον Παναγιώτη Τεληπορανίδη, κατετάγη 66ος επί συνόλου 71 συμμετεχόντων.